Pałac wraz z kordegardami wybudował w 1735 r. Henryk Dawid von Kottwitz, na zrębach wcześniejszej budowli, wzniesionej przez Adama von Kottwitz w 1707 r. Śląska arystokratyczna rodzina Kottwitzów (linia z Konotopu) była właścicielami pałacu do początku XX wieku, kiedy to obiekt sprzedano generałowi Reinhardowi Gottlobowi von Schefferowi z Berlina.
Po II wojnie światowej obiekt służył mieszkańcom gminy m.in. jako przedszkole, szkoła, izba porodowa, świetlica gminna, ośrodek kolonijny, co pozwoliło na utrzymanie obiektu w dobrym stanie technicznym do 1989 r.
Przemiany ustrojowe po 1989 r. sprawiły, że pałac trafił w ręce prywatnych właścicieli, którzy zmieniali się kilkakrotnie. Wpłynęło to na znaczące pogorszenie stanu zabytku, który w wyniku aktów wandalizmu i grabieży w krótkim czasie stał się ruiną.
Pomimo dużych zniszczeń, pałac zachował elementy dawnej urody. Jego największym atutem jest forma architektoniczna – niezmienna od prawie trzystu lat. Obiekt zachował nie tylko zewnętrzne dekoracje sztukatorskie, ale także swój XVIII-wieczny układ (podobnie jak całe założenie zespołu pałacowo-parkowego).
Od roku 2014 obiektem zajmuje się Fundacja Pałac Bojadła powołana w celu renowacji tego cennego zabytku oraz szerokiego uświadamiania znaczenia dziedzictwa kulturowego dla dobrego funkcjonowania obecnych i przyszłych pokoleń.
W latach 2014-2020 w obiekcie wymieniono znaczną część poszycia dachowego przy wykorzystaniu historycznej, XIX-wiecznej dachówki, wymieniono część stolarki okiennej i drzwiowej, przeprowadzono renowację 300-letnich barokowych drzwi w wejściu głównym oraz zaadaptowano kilka pałacowych pomieszczeń, jak również uporządkowano zdziczałe otoczenie pałacu.
W latach 2020-2022, dzięki środkom pochodzącym z Unii Europejskiej przeprowadzono renowację XVIII-wiecznego tarasu wraz z kamienną balustradą i schodami, dokonano remontu części pomieszczeń parteru wraz z ich adaptacją na cele kulturalne oraz przeprowadzono remont elewacji wraz z konserwacją elementów zabytkowej sztukaterii.
Głównym założeniem rewitalizacji jest szacunek dla pierwotnego kształtu zabytku, dlatego skupiamy się na maksymalnym zachowaniu i wyeksponowaniu oryginalnej materii zabytkowej. Rekonstrukcje przeprowadzamy jedynie w niezbędnym zakresie i wyłącznie w oparciu o wnikliwe badania.
Więcej informacji
Interesują cię informacje na temat Pałacu Bojadła?
Dla dociekliwych
Za mało? Dowiedz się więcej!